عوارض سیگار بر بدن | 2 فیلم

سیگار کشیدن علاوه بر این که قلب را ضعیف می کند، بر روی ریه ها و استخوان تاثیر می گذارد، احتمال باروری و سکته مغزی را افزایش می دهد، عارضه مهم دیگری هم دارد و آن تغییراتی ناخوشایند در پوست و مو است.

ابتدا کلیپ را مشاهده کنید .

عوارض سیگار بر بدن | 2 فیلم

سیگار چیست ؟ و سیگار کسیدن به چه معناست ؟

سیگار چیست و سیگار کشیدن به چه معناست؟ چرا سیگار میکشیم؟ هر مرجع و منبعی نگاه و زاویه دید خودش را به این ماجرای فراگیر در زندگی انسانها دارد.

سیگار به استوانه ای کاغذی گفته می شود که حاوی گیاه تنباکو یا همان توتون است. انواع مختلف مارکهای سیگار به طور متداول توسط کارخانه های دخانیات تولید می شوند و حاوی انواع موادی شیمیایی مضر هستند.

 1. سایت رسمی کنسر در این باره نوشته: تیوپی به شکل لوله حاوی برگهای توتون که فقط از یک طرف روشن و دود میشود و عامل بیماریهای جدی مختلف از جمله برونشیت مزمن است.
 2. دانشنامه بریتانیکا در این باره مینویسد: سیگار، رول کاغذ بسته بندی شده از تنباکوهای ریز برش خورده. نمونه اولیه سیگار توسط آزتکها و بومیان مکزیک به این شکل بود: برگهای خورد شده توتون پیچیده شده در پوست ذرت یا نیشکر!
 3. سایت رسمی انجمن ریه دنیا هم نسبت به سیگار تعریف خودش را دارد که بیشتر شامل اشاره به مواد شیمیایی آسیب زای ان است. به گفته این مرکز سیگار یک پک کامل از بیش از 60 نوع سم است که به اندازه کافی نسبت به خطرات آن اطلاع رسانی نشده
 4. مرکز رسمی اطلاع رسانی سو مصرف گیاهان اینطور سیگار را تعریف کرده: سیگار با نیکوتین موجود در خود، غدد آدرنال در مغز را تحریک میکند تا هورمون اپی نفرین (آدرنالین) را آزاد کند و با افزایش سطح دوپامین حس خوبی به فرد بدهد.

سیگار تاثیرات مخربی بر پوست ، دهان، چشم ها و دندان و متقابلا اثرات را بر روی افراد غیر سیگاری که نزدیک شما هست را دارد ، حال به چند مورد اشاره خواهیم کرد .

1 . تغییرات در ظاهر افراد بعد ترک سیگار

در افراد سیگاری چروک‌های پوست بیشتر و در سنین کمتری نسبت به افراد غیر سیگاری ظاهر می‌شود. سیگار باعث کاهش کلاژن پوست می‌شود (کلاژن مسئول کشسانی پوست است) و پوست را شل می‌کند. خطوط پوستی از لب‌های فوقانی و تحتانی انتشار می‌یابد. خطوط کم‌عمق روی چانه و فک تحتانی و صورت ظاهر می‌گردد و سبب لاغری و زردرنگ شدن پوست می‌شود.

افراد سیگاری، ۸ تا ۲۰ سال پیرتر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند. ۱۰ دقیقه کشیدن سیگار باعث کاهش اکسیژن‌رسانی پوست به مدت یک ساعت می‌شود. اغلب سیگاری‌ها یکرنگ خاکستری روشن در پوست صورتشان دارند که بعد از ترک سیگار از بین می‌رود. نیکوتین موجود در سیگار، عروق خونی را تنگ و جریان خون را کم می‌کند. سیگار کشیدن باعث تأخیر درترمیم زخم پوستی می‌شود. تغییرات چهره بعد از ترک سیگار برای فرد سیگاری بسیار خوشایند است.

عوارض سیگار بر بدن | 2 فیلم

ترک سیگار و توقف ریزش مو

سیگار می تواند منجر به فرایند ریزش مو شود و این روند با بالاتر رفتن سن وخیم تر می گردد. برخی تحقیقات نشان می دهد که طاسی در مردان سیگاری شایع تر است.

در افراد سیگاری موها زودتر به رنگ خاکستری درمی‌آیند. سیگار باعث افزایش هورمون مردانه می‌شود و لذا احتمال ریزش مو را بیشتر می‌کند. سیگار باعث نازک شدن لایه فوقانی پوست، کاهش ضخامت زیرپوست و آسیب به فولیکول‌های مو می‌شود. مطالعه‌ای نشان داده مردان سیگاری ۲ برابر بیشتر از مردان غیر سیگاری دچار طاسی سر می‌شوند زیرا بسیاری از مواد شیمیایی موجود در سیگار برای فولیکول‌های مو مضر بوده و باعث ضعیف و شکننده شدن موها می‌شود. ترک سیگار جریان خون به فولیکول‌های مو را بهبود بخشیده و موها را ضخیم و محکم می‌کند.

بهبود بیماری‌های دهان، دندان و لثه

سیگار در مدت کوتاهی باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود. خمیردندان‌های مخصوص افراد سیگاری در بازار وجود دارد که حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به خمیردندان‌های معمولی است. اما باید توجه داشت که اثر این خمیردندان‌ها موقتی بوده و درمان قطعی این بدرنگی دندان‌ها، ترک سیگار است. دندان‌های افراد سیگاری نسبت به سایرین، استعداد بیشتری برای تشکیل جرم و پلاک میکروبی دارد که هردو، عامل بیماری‌های لثه هستند.

چین و چروک چشم: این چین و چروک ها اگرچه با افزایش سن ایجاد می شود اما در سیگاری ها بسیار عمیق تر است.
چین و چروک در اطراف لب: آسیب به آلاستین روی پوست اطراف دهان نیز تاثیر می گذارد و منجر به پیری زودرس با ایجاد خطوط عمیق در اطراف پوست لب می شود.

سایر مزایای ناشی از ترک سیگار

 • زندگی طولانی تر
 • انرژی بیشتر
 • کاهش برونشیت مزمن و امفیزم
 • کاهش تعداد دفعات سرماخوردگی و عفونت های تنفسی
 • کاهش تنگی نفس و سرفه
 • خون رسانی بیشتر به دست ها و پاها
 • بهبود فرایند ترمیم زخم ها
 • کاهش خطر بروز بیماری های لثه
 • بهداشت فردی بیشتر
 • رهایی از اعتیاد و وابستگی
 • و در نهایت، پس انداز کردن پولی که صرف خرید سیگار می شود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پانزده + دو =