درمان یبوست فقط با این خوراکی‌ها

درمان یبوست فقط با این خوراکی‌ها

 یبوست یکی از مشکلات شایعی‌ست که بسیاری از افراد تجربه‌ی آن را داشته‌اند. اگر بخواهیم با چند جمله ساده توضیح دهیم که یبوست چیست باید بگوییم که یبوست داشتن بدین معنی است که شکم سفت است و به سختی کار می‌کند. یا به عبارت دیگر حرکات روده خیلی کمتر از حالت طبیعی است. با اینکه یبوست مسئله خیلی جدی نیست، اما زمانی که فرد دوباره به حالت عادی برمی گردد، احساس بهتری دارد. 

برای درمان یبوست راهکارهای بسیاری ارائه شده است. لیکن درمان خانگی یبوست بسیار موثرتر هستند. با ما همراه باشید تا  خوراکی‌ها و گیاهان دارویی برای درمان یبوست را به‌شما معرفی کنیم.

درمان یبوست با روش‌های خانگی

یبوست علاوه بر درد شکمی، مشکلات زیادی را می‌تواند به‌وجود بیاورد، به همین دلیل حتما باید درمان شود. داروهای گیاهی و خوراکی‌های طبیعی، عوارض بسیار کمتری نسبت به داروهای شیمیایی دارند که توصیه می‌شود ابتدا برای حل مشکلتان به‌سراغشان بروید. دکتر کرمانی چند داروی گیاهی را در رفع یبوست معرفی کرده است مانند:

ریشه گل ختمی

گل ختمی سرشار از موسیلاژ است برای همین هم یکی از ملین‌های طبیعی محسوب می‌شود. می‌توانید از ریشه‌‌ی خردشده‌ی آن دمنوش تهیه کنید و یا اینکه آن را بجوید.

درمان یبوست با روش‌های خانگی

کلم بروکلی

کلم بروکلی حاوی سولفورافان است که می‌تواند از روده محافظت کند و گوارش را تسکین دهد. می‌توانید کلم بروکلی را می‌توانید در سالاد و یا در غذاها استفاده کنید.

ارجنگ

ارجنگ یکی از گیاهان دارویی شناخته شده با خاصیت ملین است که از عصاره پوستِ درختی با همین نام گرفته شده است. این عصاره باعث تحریک و حرکت روده‌ها می‌شود. می‌توانید دمنوش آن را استفاده کنید.

اسفرزه

اسفرزه فیبر طبیعی ملین است که به سفت شدن مدفوع کمک می‌کند. اسفرزه معمولا برای درمان یبوست مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است با دیگر ملین‌های طبیعی و مصنوعی ترکیب شود. این دارو ممکن است عوارض جانبی از قبیل واکنش آلرژیک، حالت تهوع، معده درد و استفراغ داشته باشد.

ریواس

این گیاه نیز هم در پخت و پز و هم به صورت مستقیم برای از بین بردن یبوست استفاده می‌شود. این گیاه فقط باید به صورت کوتاه مدت مورد استفاده قرار بگیرد.

دمنوش زنجبیل 

درمان یبوست با روش‌های خانگی

چای زنجبیل ممکن است یکی از قدیمی‌ترین درمان‌های یبوست باشد. زنجبیل حاوی مواد بسیاری است که برای تحریک گوارش و جریان خون بسیار مفید هستند. وقتی دستگاه گوارش‌تان بهبود پیدا کند، اجابت مزاج‌تان تحریک خواهد شد. در نتیجه، یبوست‌تان خیلی زود از بین خواهد رفت.

سنا

سنا برای درمان یبوست و خالی کردن روده، قبل از برخی از روش‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاثیر میوه این گیاه از برگ آن خفیف‌تر است. سنا را باید به صورت کوتاه مدت و دوزی که پزشک تعیین می‌کند استفاده کنید. استفاده بلند مدت و دوز بالای آن می‌تواند به کبد آسیب وارد کند.

درمان یبوست با روش‌های خانگی

نارون آمریکایی

این گیاه، سابقه بلند مدتی در درمان یبوست دارد. باعث تحریک اعصاب دستگاه گوارش و تولید مخاط می‌شود و یبوست را التیام می‌دهد. نارون آمریکایی حاوی مواد چسبنده‌ای است که مسیر گوارشی را می‌پوشاند. در نتیجه ممکن است جذب برخی دارو‌هایی را که همراه با آن استفاده می‌شود کاهش دهد.

علاوه بر این داروهای گیاهی، بعضی از میوه و خوراکی‌های طبیعی نیز در رفع یبوست موثر هستند مانند:

تمشک

تمشک یکی از غذا‌های سرشار از فیبر است و هر فنجانش حدود ۸ گرم فیبر دارد. فیبر حجم مدفوعتان را افزایش می‌دهد تا کمک کند غذا به نرمی در مسیر گوارش به حرکت درآید. بعلاوه فیبر باکتری‌های درون روده را برای گوارش بهینه تغذیه می‌کند.

پرتقال

پرتقال در این زمینه کمک زیادی می‌تواند به شما بکند. پرتقال مقدار زیادی ویتامین C دارد که به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند، فیبر دارد که به حجم گرفتن مدفوع کمک می‌کند و همچنین حاوی فلاونوئیدی به نام نارینجنین است که محققان می‌گویند مانند ملیّن عمل می‌کند. پرتقال را به صورت میان وعده یا در سالاد مورد استفاده قرار دهید.

آب

درمان یبوست با روش‌های خانگی

تامین آب بدن برای حرکت دادن روده‌ها ضروری است. بدون آب فراوان، مدفوع نمی‌تواند نرم شود و به راحتی در مسیر گوارش حرکت کند. جای تعجب نیست که چرا کم آب شدن بدن یکی از عوامل یبوست است. در روز همیشه به خاطر داشته باشید که آب بنوشید. می‌توانید با قطعات لیمو و خیار به آبی که می‌نوشید طعم اضافه کنید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

یک × 3 =